0

Czy warto trzymać pieniądze w Banku ?

W dzisiejszych czasach osoba a tym bardziej firma bez konta bankowego uważana jest za kogoś dziwnego lub zacofanego. Jest w tym troszkę prawdy, ponieważ bardzo trudno jest funkcjonować bez konta bankowego przynajmniej w takim kraju jak Polska. Większość pracodawców i zleceniodawców przelewa wynagrodzenie na konto bankowe pracownika lub zleceniobiorcy. Zakup towarów przez internet jest dużo prostszy poprzez płatność elektroniczną niż płatność za pobraniem. Wiele stron rezerwacyjnych noclegi lub imprezy wymaga płatności, w których bez konta bankowego bardzo trudno. Opłacanie rachunków za prąd, wodę, czynsz oraz opłacanie rat kredytów i pożyczek jest zdecydowanie prostsze i szybsze niż płacenie gotówką.

Wyższe oprocentowanie niż w skarpecie

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za posiadaniem konta bankowego jest jego oprocentowanie. Jak powszechnie wiadomo pieniądz traci na wartości, a pieniądz trzymany w skarpecie lub pod poduszką przed tą utratą nawet nie potrafi się chronić, gdyż jego oprocentowanie wynosi zero. Przy inflacji w skali roku w wysokości 2% tracimy więc całe 2% rocznie. Przy kwocie 100 000 zł są to już 2 000 zł rocznie, a więc na pewno warto zapobiec tej stracie. Oczywiście najwyżej oprocentowane są konta oszczędnościowe, a jeszcze wyżej oprocentowane są lokaty bankowe, lecz w przypadku lokat trzeba się zazwyczaj liczyć z brakiem dostępu do pieniędzy na czas trwania lokaty, chyba że zaakceptujemy utratę naliczonych odsetek. Banki natomiast rzadko kiedy stosują jakiekolwiek oprocentowanie kont osobistych. Warto mieć to na uwadze otwierając konto w jakimkolwiek banku, aby w tym samym banku, w którym mamy konto osobiste mieć również konto oszczędnościowe. Ułatwia i przyśpiesza to wiele czynności takich jak natychmiastowe przelewy między kontami i logowanie się do jednego systemu bankowego aby mieć dostęp do całych swoich środków pieniężnych.

Bezpiecznie przechowywany majątek

Lecz najważniejszy argument za posiadaniem rachunku bankowego jest bezpieczeństwo. Nigdzie indziej pieniądze nie będą tak bezpieczne jak w banku. Kradzież, napad, pożar lub powódź nie zagrożą pieniądzom przechowywanym w bankach. Nawet bankructwo banku uchroni nas przed utratą naszego majątku, zakładając że posiadamy nie więcej niż równowartość 100 000 euro w jednym banku, gdyż do takiej kwoty chroniony jest kapitał przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku posiadanej większej sumy pieniężnej niż 100 000 euro warto zatem założyć rachunki bankowe w kilku różnych bankach. O tym więcej piszemy na stronie Czy Lokaty bankowe są bezpieczne ?

Na naszej stronie znajdziecie najlepsze konta osobiste, oszczędnościowe, firmowe i młodzieżowe. Brane są tu pod uwagę takie czynniki jak opłaty za prowadzenie konta, opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne, opłaty za posiadanie kart bankowych, ilość bankomatów z darmowymi wypłatami, oprocentowanie kont, premie za założenie konta i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *