0

Czym różni się Lokata od Konta oszczędnościowego ?

Lokaty bankowe i Konta oszczędnościowe to obecnie dwie najbezpieczniejsze formy inwestowania. Żadna inna inwestycja nie jest tak bezpieczna jak te wyżej wymienione produkty bankowe. Nawet popularna inwestycja w nieruchomości jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ wartość nieruchomości nie tylko rośnie ale też spada. Tak jest np. w Japonii, gdzie ceny domów i mieszkań od lat dziewięćdziesiątych ciągle spadają. Nietrafna lokalizacja też może powodować duże straty. Wyobraźmy sobie, że kupujemy działkę a za parę lat powstanie tam wysypisko śmieci. Mamy wtedy gwarantowaną stratę.

Różnica między lokatami i kontami oszczędnościowymi

Różnica między lokatami bankowymi i kontami oszczędnościowymi polega przede wszystkim na tym, że lokata jak sama nazwa wskazuje służy do lokowania pieniędzy na jakiś okres czasu. A więc pewien okres czasu oznacza, że nie będziemy nimi dysponować przez ten czas. Bank przejmuje kontrolę nad naszymi pieniędzmi i odda je dopiero po okresie zawartym w umowie. Brak dostępu do naszych pieniędzy bank rekompensuje za to wyższym oprocentowaniem lokaty, gdyż w większości bankach zysk z lokaty jest większy niż w kontach oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe to nic innego jak lokaty bankowe jednodniowe, ponieważ po każdym dniu mamy prawo wypłacić nasze pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Banki natomiast dla przejrzystości i prostoty stosują miesięczne naliczanie odsetek. Oznacza to w praktyce, że dopiero każdego pierwszego dnia następnego miesiąca widzimy na naszym koncie zysk z odsetek pomniejszony o podatek belki. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby środki pieniężne wypłacić w połowie miesiąca. Odsetki naliczone do połowy miesiąca zostaną naliczone w nowym miesiącu. Ale każdy bank może mieć inny system naliczania odsetek. Przeczytaj więc dokładnie ofertę produktu.

Co wybrać ?

Co więc jest lepsze, lokata czy konto oszczędnościowe ? Na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć. Przede wszystkim przeanalizuj dokładnie swoje plany na przyszłość. Jeżeli uważasz, że będziesz potrzebował pieniądze w najbliższym czasie na naprawę samochodu, remont mieszkania lub kupna pralki to lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie konto oszczędnościowe. A jeżeli pieniądze nie będą ci w ogóle potrzebne w najbliższym roku to warto aby te pieniądze dla ciebie pracowały przez następny rok na najlepszej lokacie bankowej. A jak już wcześniej zostało wspomniane, zysk z lokaty jest wyższy niż z konta oszczędnościowego. Zatem w tym wypadku wybierz lokatę bankową. Jak więc sam widzisz musisz dokładnie przemyśleć twoje plany na przyszłość. Możesz również rozdzielić pieniądze aby część z nich pracowała a druga część też pracowała z mniejszym oprocentowaniem ale za to z możliwością wypłacenia kiedykolwiek. Uważaj na opłaty przelewów z konta oszczędnościowego. Banki zazwyczaj stosują zasadę pierwszego darmowego przelewu. Drugi przelew często jest płatny i jest to stosunkowo wysoka opłata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *