0

Ile można zyskać na Lokacie ?

Lokaty bankowe to zyskowne inwestycje, ale najważniejsze jest to, że ten zysk w przeciwieństwie do innych inwestycji jest gwarantowany. W innych inwestycjach takich jak akcje, złoto czy nieruchomości może zysk zdarzyć się większy, ale w żadnym wypadku nie jest on pewny. Bardziej przypomina to hazard niż inwestycje. Lokaty natomiast to inwestycja z góry przewidywalna, w której zyskuje się dokładnie tyle ile jest napisane w umowie o założenie lokaty.

Od czego zależy oprocentowanie lokat ?

To ile dokładnie się na lokatach zarobi, zależy przede wszystkim od aktualnej wysokości stóp procentowych ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Raz w miesiącu Rada się spotyka, aby ustalić czy stopy procentowe zostaną podwyższone, obniżone lub zostaną na tym samym, dotychczasowym poziomie. Banki na tej podstawie ustalają wysokość oprocentowania swoich lokat bankowych, kont oszczędnościowych i wszelkich kredytów. Ustalają taką ich wysokość, aby móc na nich zarobić, czyli doliczają swoją marżę. Banki natomiast aby przyciągnąć nowych klientów oferują im na początek dużo wyżej oprocentowane lokaty, niż te wynikające z aktualnej wartości WIBOR, czyli stopy referencyjnej. Takie oferty wysoko oprocentowanych lokat warto śledzić na bieżąco, gdyż co jakiś czas pojawiają się nowe promocje. Wyżej oprocentowane lokaty bankowe niż oprocentowanie WIBOR możemy również znaleźć wśród długoterminowych depozytów na okres 12, 24 lub 36 miesięcy, gdyż bank w przypadku podniesienia stopy referencyjnej w przyszłości może na niej zyskać. Bank w ten sposób podejmuje ryzyko oferując lokatę o wyższym oprocentowaniu niż to wynikające z aktualnej stopy referencyjnej. Warto zatem również śledzić nasz ranking lokat bez haczyków z ofertami lokat aż do 36 miesięcy.

Ile można zyskać na czysto ?

To, że bank oferuje na lokacie 3,00% jeszcze nie oznacza, że dokładnie tyle otrzymamy na czysto. Należy od tych 3,00% jeszcze odjąć tzw. „Podatek Belki”, który wynosi 19%. A więc jeżeli zainwestujemy 100 000 zł w lokatę o oprocentowaniu stałym 3,00% w skali roku, to po roku otrzymamy 3 000 zł – (19% x 3 000 zł), czyli 2 430 zł na czysto. W skali miesiąca wynosi to więc 202,5 zł. Może nie jest to bardzo wysoki zarobek ale jest w 100% pewny. Niestety nie jest aż tak kolorowo jak to wygląda, ponieważ istnieje jeszcze coś takiego jak inflacja. Jest to nic innego jak wzrost cen żywności, transportu, ogrzewania, ubrań i wszystkiego innego związanego z tym na co wydajemy w codziennym życiu pieniądze. A więc wyżej otrzymane 2 430 zł należy jeszcze pomniejszyć o np. 1,00% inflacji. Inflacja w tym wypadku wynosi 1 000 zł, gdyż jest to 1,00 % z zainwestowanej kwoty 100 000 zł, która podlega inflacji. Wtedy czysty zysk w skali roku wyniósł by 1 430 zł w skali roku i 119,66 zł w skali miesiąca. Oczywiście nie zawsze inflacja wynosi 1,00%, czasami wynosi mniej, a czasami więcej. Czasami inflacja też jest ujemna, co oznacza że nawet pieniądze trzymane w domu pod poduszką zyskają na wartości. Inflacja zależny w dużej mierze od wysokości stóp procentowych, które służą właśnie do kontrolowania wysokości inflacji, poprzez ich odpowiednie podwyższanie lub obniżanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *