Konto Bankowe Dla Firm

Czy każda firma musi posiadać konto firmowe ?

Każdy przedsiębiorca zakładając firmę powinien ale nie musi założyć konto bankowe, najlepiej firmowe. Posiadanie konta nie jest wymagane przez prawo w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają małą ilość pracowników i mają małe obroty. Jednak zgodnie z przepisami każda firma dokonująca transakcji z inną firmą o wysokości powyżej 15 000 zł jest zobowiązana do przeprowadzenia tych transakcji za pomocą rachunku bankowego. Również każda firma otrzymująca zwrot VAT jest zobowiązana do podania numeru konta bankowego, na który ten VAT ma zostać przelany. Tak czy inaczej konto firmowe to bardzo duże ułatwienie i bardzo mały odsetek firm decyduje się na prowadzenie firmy bez konta bankowego. Trudno sobie bowiem wyobrazić firmę prowadzącą sprzedaż towarów lub usług przez internet bez rachunku bankowego. Tak samo nie ma możliwości korzystania z terminala płatniczego bez konta bankowego, a płatności kartą lub telefonem coraz bardziej wypierają płatności gotówkowe. 

Czy warto wykorzystywać konto osobiste na potrzeby firmy ?

Prawo nie wymaga, aby na potrzebę prowadzenia firmy zakładać oddzielne konto firmowe. Równie dobrze można wykorzystywać do tego prywatne konta osobiste, tym bardziej że konta osobiste są zazwyczaj tańsze w ich prowadzeniu. Na przykład opłaty za przelewy lub opłaty za kartę są często wyższe w kontach dla firm. Trzeba się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Żona, mąż lub ktokolwiek inny nie może być współwłaścicielem tego konta, banki mogą  w swoich regulaminach zastrzec możliwość korzystania z konta osobistego na potrzeby firmowe. Poza tym powstanie duży bałagan w historii transakcji. Podczas kontroli skarbowej może powstać dużo problemów z udokumentowaniem wydatków i przychodów. Jednym słowem warto założyć osobny rachunek firmowy, ponieważ bardzo ułatwia to życie przedsiębiorcy. Jeżeli dobrze poszukamy to znajdziemy równie atrakcyjne konto firmowe pod względem kosztów jego prowadzenia. Są nawet takie atrakcyjne oferty kont banków, w których otrzymuje się różne premie i bonusy.

Jakie konto firmowe wybrać ?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się opłatami za prowadzenie, opłatami za kartę, opłatami za wypłaty z bankomatów, opłatami za przelewy. Najlepiej jakby tych wszystkich opłat nie było, lecz trudno znaleźć pod tym względem idealne konto. Tym bardziej, że wiele banków oferuje wiele bonusów w postaci darmowych terminali płatniczych, stałej niskiej ceny za litr paliwa, dostępu do księgowości online lub wysokiej premii za aktywne korzystanie z konta. Jest to w wielu przypadkach indywidualna sprawa, która dla jednego klienta będzie bardziej lub mniej odpowiednia. Poniżej przedstawiamy oferty kont firmowych, w których z pewnością znajdziesz jedną dla siebie.